Mikroskop MicroBlue, MB.1001-LCD, 5,6 tommer LCD-skærm, Achr. 4/10/S40x-objektiver, DIN 35 mm perf., 40x – 400x, LED, 1 W, enkel objektbægerplade
7,885.00kr.
Leveres inden for 1-2 uger + transporttid
67 på lager
Produktbeskrivelse
MicroBlue med LCD-skærm
MicroBlue er et mikroskop i entry-level-klassen, der er særligt populært, når budgettet er begrænset. Basismodellen har en kondensor med faste linser og et enkelt bord. Modellerne med integreret mekanisk bord leveres med en Abbe-kondensor. Alle modeller er udstyret med 35 mm akromatiske objektiver. De indbyggede genopladelige batterier muliggør trådløs drift. Okularerne er sikrede, og mikroskopet er udstyret med en indbygget bordlås for at undgå beskadigelse af objektiver eller præparater, hvilket er særligt vigtigt i undervisningen. DIN WF 10x/18-okularerne giver et ideelt synsfelt. Monokulærmodellen MB.1001 har en revolver med tre omvendte objektiver, mens de øvrige modeller er udstyret med en revolver med fire objektiver. Alle modeller er som standard udstyret med 35 mm parfokale objektiver, 4x/0,10, 10x/0,25 og S40x/0,65. Når forstørrelsen ændres, forbliver billedet centreret, så præparatet altid er perfekt belyst.
De billigste modeller, MicroBlue MB.1001 og MB.1001-LCD, har en enkel plade på 105 x 105 mm med 2 klemmer til fastgørelse af objektglas. De øvrige modeller er udstyret med en 115 x 100 mm plade med en integreret 30 x 70 mm X-Y-krydsplade.
  • Standard 10x/18 okularer med stort synsfelt
  • Kuglelejetårn til 3-4 objektiver
  • Parafokale 35 mm-objektiver: 4x/0,10, 10x/0,25, S40x/0,65 (S40x med fjeder)
  • Alle optikker er behandlet med antirefleksbelægning
  • Plade med låsefunktion for at undgå beskadigelse af objektiver og præparater
  • Koaksial grov- og finjusteringsmekanisme, friktionsjustering
  • Finjustering på 200 μm, nøjagtighed på 2 μm, 3 mm pr. omdrejning, fjedervandring ca. 15 mm
  • Fast kondensor N.A. 0,65 med irisblænde til modellerne MB.1001 og MB.1001-LCD
  • Alle andre modeller: Abbe-kondensatorer N.A. 1,25, højdejusterbare med irisblænde
  • LED-belysning, justerbar med genopladelige batterier og integreret strømforsyning
  • Ergonomisk bæregreb
  • Leveringsomfang: beskyttelsesetui, oplader, hvidt filter og brugsanvisning
MODELLER MED LCD-SKÆRM
• 7-tommers IPS-LCD-skærm
• Skærmopløsning 1920 x 1080 @ 30 fps
• Optagelse af billeder og videoer direkte på et micro SD-kort
• Billedopløsning op til 1844 x 1080 i JPEG-format
• Videoopløsning 1280 x 720 i AVI-format
Optik
  • Billedskala : 40-400
  • Lampetype : LED (1 watt, justerbar)
  • Objektivtype : Akromatisk
  • Okular : 10x/18 (bredt synsfelt)
  • Strømforsyning : Intern transformator/oplader og 3 NiMH-batterier
  • Forstørrelse : 40-400
  • Kondensor : Abbe Kondensor N.A 0,65 med irisblænde
  • Optisk system : DIN (160 mm)
  • Objektiv 1 : 4x/0,10
  • Objektiv 2 : 10x/0,25
  • Objektiv 3 : 40x/0,65 S gefedert
  • Ophæng : ja
  • Kapacitet
  • Lysstyrkekontrol : ja
  • Lys baggrund : ja
  • LCD-skærm : 7
  • Optisk behandling : uden
  • Videofunktion : ja
  • Mekanisk system
  • Konstruktionstype : Digital
  • Fokusering
  • Fokusering : Hurtig/fin bevægelse
  • Objektbordsplade
  • Objektbordsplade : Objektbordsplade
  • Særlige egenskaber
  • Batteridrevet : ja
  • Støvbeskyttelsespose : ja
  • Generelle data
  • Serie : MicroBlue
  • Ekspertiseområde
  • Medicin : –
  • Undervisning : ja
  • Hobby : ja
  • Anvendelsesområde
  • Analyse af parasitter: ja
  • Kategorier
    🏠 Hjem 🛍️ Produkter 📋 Kategorier 🛒 Indkøbskurv